Kurt Pedersen - vores formand for foreningen

Silkeborg Turist- og Regattaforening byder velkommen til 2017. Året har vi, i vores forening, set frem til med stor forventning og meget glæde - endelig blev det ildfestregattaår igen. 

Årets første profilpræsentation er foreningens formand, Kurt Pedersen. Kurts tilgang til arbejdet med ildfestregattaen startede i 2006, hvor han overtog ansvaret for foreningens sponsorater. Kurts personlige engagement i turist og ildfestregattaarbejdet udviklede sig og siden marts 2007, hvor han tiltrådte formandsposten, har han med stor entusiasme og begejstring stået i spidsen for koordineringen af afviklingen af flere succesrige ildfestregatta’er.

Gennem Kurts 10-årig formandsperiode har Silkeborg ildfestregatta udviklet sig i forhold til variation og udbud af forplejnings, - og underholdningstilbud. I år udvider foreningen endvidere festlighederne med en ekstra dag, hvilket skyldes at Silkeborg ildfestregatta i 2017 er udnævnt til august måneds ”Fuldmåne Event” i Europæisk Kulturhovedstad 2017. Kurt udtaler, ”Det vigtigste er, at vi med vores koncept tilbyder byens indbyggere og gæster en folkefest, - en folkefest, hvor hele familien kan lade sig underholde”. Tryghed og sikkerhed for alle er ligeledes i højsædet for alle de engagerede ildsjæle i foreningen, hvilket Kurt supplerer med, ”At med en folkefest af den kaliber, hvor Silkeborg byder velkommen til op mod 450.000 gæster så skal sikkerheden være i top. Derfor måtte vi også i 2007 tage en, dengang, lidt træls beslutning at ændre på en mangeårig tradition ved at flytte fyrværkeriet fra Papirfabrikken til Silkeborg Langsø, da fyrværkeriregler og sikkerhedsafstande slet ikke kunne imødekommes på Papirfabrikken.

Kurts personlige interesse for festlighederne ved ildfestregattaen blev skabt allerede som barn, hvilket Kurt fortæller ”Jeg er født og opvokset i Øster Bording og det at tage til ildfestregatta i Silkeborg var ikke noget man gjorde. Man kørte til vandtårnet i Hvinningdal og herfra kunne vi se det flotte festfyrværkeri når det blev skudt af. Jeg plagede min forældre om at få lov til at komme til Silkeborg for at opleve det på nært hold, hvilket mine forældre dog ikke mente var en god idé. I teenageårene tog Kurt dog revanche, ”Jeg og nogle kammerater havde lånt en båd, hvor vi indtog ildfestregattastemning hvor de illuminererede både, under deres indsejling til havneområdet, lyser sommeraftenen op og passerer de smukt pyntede haver langs Remstrup Å, - dette er helt fantastisk og det er der man mærker, at man er til ildfestregatta i Silkeborg”. Så siden 1982 er alle Ildfestregattaerne oplevet fra båd og Kurt håber, at rigtig mange både vil lade sig illuminere og deltage i festlighederne, og at haveejerne med fantasi og ildhu vil gøre oplevelsen endnu mere fantastisk.

Kurt anerkender betydningen af den store arbejdsindsats, som de mange frivillige ildsjæle bidrager med i planlægningen og afviklingen af ildfestregattaen og påpeger ligeledes vigtigheden i samarbejdet mellem Silkeborg Kommune, foreningens sponsorer og de mange frivillige ildsjæle, ”For at vi kan opnå succes i afviklingen af ildfestregattaen er det af stor betydning, at samspillet mellem de tre grene fungerer, - alle bidrager de med unikke kompetencer og ressourcer og vi er afhængige af hinanden for at opnå succes”.

Kurt supplerer endvidere med, at ”Det at være frivillig i Silkeborg Turist- og Regattaforening skaber et godt netværk på tværs af forskellige personlige baggrunde, der alle har en passion for at skabe vækst og gode oplevelser i Silkeborg. Det er derfor en stor fornøjelse at følge, hvordan de respektive nøglepersoner påtager sig ansvaret for de enkelte ansvarsområder og hver især bidrager med gode ressourcer for at Silkeborg fortsat, stolt kan præstere en flot og traditionsrig ildfestregatta, som byen er berømt for”.

Den 15. august lyder startskuddet til årets ildfestregattafestligheder og hertil anfører Kurt, ”Vi har været i gang med planlægningen og forberedelserne siden 2011. Aktivitetsniveauet og engagementet i arbejdsgrupperne er højt og forventes at stige yderligere de kommende måneder”.

Kurt understreger til sidst, ”Vi BLIVER klar og jeg glæder mig endnu engang til at byde byens gæster og indbyggere velkommen til Danmarks største folkefest, som igen vil overstråle Silkeborg fra sin smukkeste side”.

Vi siger tak til månedens frivillig !

Skulle du have lyst og overskud til at blive en del af vores entusiastiske team af ildsjæle under Silkeborg ildfestregatta i 2017, er du naturligvis altid velkommen til at kontakte os på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Copyright © 2018 Silkeborg Turist & Regattaforening Reserved