Anni Helene Kanstrup er sekretariatsleder

Anni Helene Kanstrup er sekretariatsleder i Silkeborg Ildfestregatta og dermed fungerer hun som koordinerende tovholder på mange praktiske administrative opgaver. Opgaverne spænder fra kontakter til offentlige myndigheder, Silkeborg kommune, Politi, Brand og Redning m.m. til videreformidling af henvendelser fra folk, der gerne vil bidrage til festlighederne i Silkeborg Ildfestregatta.

Anni Helene har været frivillig i Silkeborg Ildfestregatta siden 2008, hvor det var en veninde, der fik hende med, ”Dengang jeg blev spurgt om jeg ville være med tænkte jeg – nåh, ja det kunne da være meget sjovt og jeg har med tiden fået en rigtig stor kontaktflade og et bredt netværk med mange andre engagerede ildsjæle, som jeg ellers aldrig ville være komme til at kende - Det har overrasket mig positivt, at det kunne være så givende at være frivillig”. For Anni Helene er det en fornøjelse, at bidrage til at markedsføre Silkeborg fra sin smukke og unikke side og hun supplerer med, ”Det er et stort stykke arbejde, men det er udfordrende og lærerigt, så det er hele indsatsen værd”

På sekretariatet er der aktuelt tilknyttet 4 personer, men der arbejdes aktuelt på en ny struktur, hvor det forventes at flere grupper vil tilgå dette centrale element. Et nyt initiativ, der er iværksat i Silkeborg Ildfestregatta er oprettelsen af en ”Frivilligbank”. I kraft af det Europæiske tilsnit, som Silkeborg Ildfestregatta får i år, bliver opgaverne tilsvarende større end ved de forudgående år og derfor søger Silkeborg Ildfestregatta frivillige ildsjæle, der med rette lyst og begejstring er parate til at yde en ekstra frivillig indsats for, at Silkeborg Ildfestregatta, - også i år bliver en fantastisk oplevelse for alle.

Anni Helene supplerer med, ”Det er fedt at være frivillig” og hun fortsætter, ”Du møder en masse mennesker, der alle har det samme mål, nemlig at få en god ildfestregatta og få en fest i byen, som giver genlyd i det ganske land og forhåbentlig også ud over landets grænser” Herudover er teamwork også et vigtigt element for Anni Helene, ”At være frivillig i Silkeborg Ildfestregatta er utroligt lærerigt idet respekten for opgaverne og alle øvrige aktører har højeste prioritet”. I Silkeborg Ildfestregatta er det afgørende for det brede samarbejde, at der foreligger klare gensidige forventningsaftaler, hvilket Anni Helene supplerer med, ”Der ligger en helt klar forventning om, at de opgaver du påtager dig også er opgaver du får løst og det er fordi, at vi som frivillige ildsjæle i Silkeborg Ildfestregattas store set up skal agere professionelt, - det er simpelthen en nødvendighed”. Nye interesserede ildsjæle kan rette henvendelse til Silkeborg Ildfestregatta via foreningens e-mailadresse, der vil tilgå sekretariatet. Anni Helene bekræfter, ”Jeg vil så sørge for, at der bliver skabt en kontakt mellem gruppelederen og foreningens nye ildsjæl, dette naturligt set ud fra kompetencer og behovet for hjælp”.

Der er ingen tvivl om, at Silkeborg giver en kæmpe oplevelse for dem, der i ildfestregattadagene besøger byen. Anni Helene fortsætter, ”Det giver også en enorm stor omsætning for byens forretningsdrivende og restauranter og flere af byens overnatningsmuligheder bliver booket nærmest 3 år forud, - det vil sige, at når den ene ildfestregatta er lukket ned, så bookes overnatning til den næste ildfestregatta. Silkeborg Ildfestregatta er et stor tilløbsstykke fra det midtjyske opland og det er almindeligt kendt, at folk søger hjem til Silkeborg til venner og familie i disse dage”.

Silkeborg Ildfestregatta forventer et samlet besøgstal i løbet af ildfestregattadagene på omkring 400.000, og grundet den store fyrværkerikonkurrence blandt nogle af Europas dygtigste fyrværkere er det sandsynligt, at besøgstallet bliver endnu højere. Anni Helene fortæller, ” En norsk avis har anbefalet sine norske læsere, at man bør tage til Silkeborg og opleve Silkeborg Ildfestregatta, - det er da stort og så bliver man stolt over sin indsats”.

Anni Helene er vokset op med Silkeborg Ildfestregatta, som hun har deltaget i siden hun var barn, ”Jeg har altid været til ildfestregatta. Jeg var jo ikke ret stor. Jeg var ikke større end jeg lige kunne nå op i min svogers baglomme og holde fast i ham. Jeg kunne jo ikke se noget overhovedet, men jeg var med. Jeg har altid været betaget af atmosfæren med lys og fyrværkeri, som er helt unik for Silkeborg og noget som ikke kan opleves andre steder. Jeg husker det som noget helt specielt at være med til Silkeborg Ildfestregatta og dengang blev det jo afholdt hver 4. år og fyrværkeriet blev skudt af fra papirfabrikken så det var jo et menneskemylder, - også for børn. Nu er fyrværkeriet jo flyttet ud på Silkeborg Langsø, hvilket er godt for det giver endnu flere muligheden for at opleve det imponerende syn, der folder sig ud på nattehimmelen”.

Anni Helene slutter af med, ”Det væsentligste er, at alle får en smuk og tryg ildfestregatta. Sikkerheden skal være i top og der har vi heldigvis nogle gode samarbejdspartnere i Politi, Brand og Redning og Hjemmeværn, som alle yder en stor indsats så vi alle får en god og tryg fest, - også i år. 

Vi siger tak til månedens frivillig !

Skulle du have lyst og overskud til at blive en del af vores entusiastiske team af ildsjæle under Silkeborg ildfestregatta i 2017, er du naturligvis altid velkommen til at kontakte os på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Copyright © 2018 Silkeborg Turist & Regattaforening Reserved